COVID-19 - Důležitá informace pro fotbalové kluby OFS Zlín

13.08.2020 | Roman Janeček

V posledních dnech se ukazuje, že globální boj s nemocí COVID-19 se zdaleka neukončil v rámci první poloviny roku 2020, kdy soutěžní ročník 2019/2020 nebylo možné dohrát v plánovaných termínech a především celém jeho rozsahu.

Aktuálně tak musíme být legislativně připraveni na dosud bezprecedentní situaci, která český fotbal staví před reálnou hrozbu opakujících se pandemických opatření znemožňující řádně odehrát všechna plánovaná utkání soutěžního ročníku.

Byla tak vypracována a prostřednictvím VV FAČR schválena fotbalová pravidla proti šíření této nemoci, která určují postup v případě opětovného – zejména tedy širšího – rozšíření této nemoci.

Technicky se jedná o zvláštní přílohu Soutěžního řádu FAČR, kde je možné lidově řečeno na jednom místě dohledat všechna relevantní ustanovení a změny týkající se nemoci COVID-19; vydává se také vzor formuláře, jehož podpis zajistí členské kluby od všech osob, které se účastní na fotbalových utkání, a to vyjma diváků.

Současně se také doplňuje Disciplinární řád FAČR, konkrétně § 56 (Nenastoupení družstva k utkání, odmítnutí pokračování ve hře) o speciální úpravu v odstavci 5 a 6, kdy pokud družstvo v souvislosti s nemocí COVID-19 nenastoupí k utkání a současně nejsou dány podmínky pro jeho odložení (např. hráči z obecné obavy o svoje zdraví nejsou ochotni hrát), bude utkání kontumováno, ale nebude ukládána peněžitá pokuta, a současně se počet kontumací z tohoto důvodu pro vyloučení ze soutěže zvyšuje na šest.

Současně je pro širokou veřejnost připraveno jakési desatero, které má základní pravidla rychle rozšířit mezi naše členy.

JUDr. Jan Pauly

generální sekretář

Fotbalová asociace České republiky

Desatero pravidel proti šíření nemoci COVID-19

Na základě nových pravidel schválených Výkonným výborem FAČR dne 5/8/2020 Sekretariát Asociace vydává pro zjednodušení následující „desatero pravidel“ proti šíření COVID-19:

1. Pravidla se týkají všech kromě diváků; jejich postavení upravují státní orgány.

2. Členské kluby odpovídají za to, že se fotbalových utkání nezúčastní nikdo

a) COVID-19 pozitivní až do vyléčení;

b) v období karantény;

c) bez podepsaného prohlášení podle vydaného formuláře.

3. Prohlášení se podepisují před prvním utkáním a poté vždy po skončení léčení nemoci COVID-19 nebo po skončení karantény; podepsaná prohlášení od všech osob uvedených v zápise o utkání kontroluje rozhodčí.

4. Jakmile se členský klub dozví o nákaze nebo uložení karantény, je povinen to ihned ohlásit řídícímu orgánu soutěže a ten Sekretariátu FAČR na mail covid@fotbal.cz.

5. Utkání se odkládají vždy v případě, že to nařídí krajská hygienická stanice a pokud objektivně z důvodu nemoci COVID-19 nelze sehrát, tedy pokud členský klub nemá k dispozici alespoň sedm hráčů, kteří by mohli za danou věkovou kategorii nastoupit (včetně např. dorostenců za muže); řídící orgán soutěže může utkání odložit také např. na doporučení krajské hygienické stanice.

6. Na novém termínu utkání se musí členské kluby dohodnout nejpozději do tří dnů po původním termínu, a to tak, že přípravek a žáků je lhůta šest týdnů a ostatních čtyři týdny. Termín schvaluje, případně nařizuje řídící orgán soutěže.

7. Družstva postupují a sestupují v případě, že se odehraje alespoň polovina všech utkání v soutěži, každý postupující musí odehrát polovinu svých zápasů; Výkonný výbor může pravidlo změnit v případě různých procent odehraných utkání v navazujících soutěžích.

8. Pro každou možnou situaci je upraveno hodnocení pořadí družstev v soutěži.

9. V průběhu soutěžního ročníku může dojít ke změně rozpisu soutěže.

10. Hráč, který nastoupí v rozporu s bodem 2, bude trestán za neoprávněné nastoupení
 a členský klub kontumací bez finanční pokuty, vyloučení ze soutěže následuje až po šesti kontumacích.

Jiné porušení se trestá pořádkovou pokutou.

Další nařízení pro mužstva, pořadatele a rozhodčí:

• potřeba dodržování základních hygienických pravidel
  • zajištění dostatečného množství dezinfekce v kabinách domácích, hostů a rozhodčích
  • společný nástup mužstev a rozhodčích  na hrací plochu se neprovádí, zrovna tak se neprovádí předzápasový ani pozápasový pozdrav

Informace pro diváky:

Protiepidemická opatření, vztahující se na diváky, se stanovují nařízeními státu, oblastní hygienické stanice nebo místní samosprávy. Tato opatření (případná povinnost nošení roušek, omezení maximálního počtu diváků apod.) se mohou v závislosti na situaci s výskytem nemoci měnit v čase i místě. V případě zavedení opatření, budou muset být tato pravidla dodržována i během fotbalových utkání, pokud nebude vyšší instancí stanoveno jinak. Diváky proto v tomto případě žádáme o shovívavost a dodržování pokynů pořadatelů utkání.