Konec doby vápenné na halenkovickém hřišti

17.08.2018 | Roman Janeček

Po šesti desetiletích, kdy se na halenkovickém fotbalovém hřišti používalo pro lajnování vápno, přišla změna.

V posledních letech je čím dále těžší udržet na hrací ploše trávník nebo něco, co by jej alespoň vzdáleně připomínalo. Klíčem je voda a té, jak všichni obyvatelé Halenkovic dobře ví, není v naší obci dostatek ani pro důležitější věci než závlahu hřiště. TJ Halenkovice proto hledá cesty, jak trávě pomoci alespoň trochu a jinými cestami. Jednou z nich je například zavedení pravidelného přihnojování.

Jarní rozbor, který provedla specializovaná firma, napověděl, že půda na hřišti je výrazně zásaditá, což je pro růst trávy a využití i toho minimálního přísunu srážkové vody nevhodné. Jasným viníkem je vápno, používané pro lajnování od zahájení fotbalového provozu na začátku padesátých let minulého století. Každoročně se pro tento účel použilo 350 - 400 kg hašeného vápna. Za dobu trvání hřiště je to téměř třicet tun vápna vysypaných na hrací plochu. Když k tomu připočteme nekvalitní podloží a to, že i nejlépe vyhašené vápno má v sobě určité procento vápna nevyhašeného, je tady směs, která trávě opravdu nesvědčí a pomalu ji ničí.

TJ Halenkovice se rozhodla pro zakoupení technologie pro lajnování speciální barvou. Barvu lze nanášet lajnovačkami na principu válečkového otisku nebo stříkání. Z důvodu nekvalitního trávníku a mnoha doslova vypálených míst, bylo rozhodnuto o zakoupení stříkací lajnovačky. Zkušenosti s tímto způsobem značení hřiště mají i v některých okolních klubech a jsou dobré.

Nová lajnovačka byla použita poprvé 16. 8. 2018, pro přípravu hřiště před prvním domácím utkáním sezóny 2018/2019. Při té příležitosti byla plocha hřiště znovu přeměřena a špatně vedené čáry z minula překresleny do správných poloh. Výhodou tohoto systému značení je, že takto nanesené čáry jsou voděodolné a  ztrácí se postupným odsekáváním obarvených travních stébel. Nevýhodou je potřeba manipulace s barvou a nutnost důkladného vyčištění zařízení po jeho použití. Barvou nalajnované hřiště by, v optimálních podmínkách, mohlo vydržet dva domácí zápasy - tedy celý měsíc.
Doufáme, že i tento drobný krok do budoucna dopomůže ke zlepšení kvality halenkovické hrací plochy.

Posledním zápasem, před kterým se lajnovalo vápnem, bylo utkání  TJ Halenkovice - TJ Sokol Tečovice B z 27. května 2018. Tímto dnem v Halenkovicích na hřišti skončila doba hydroxidu vápenatého ;-).

V 16. kole hostíme Spytihněv

Zápas s mužstvem sousední vesnice bývá fotbalovým svátkem, který si chtějí užít všichni.

Tragický a epický poločas ve Zlámanci

Jako noc a den působily poločasy při zápasu halenkovického týmu s Doubravami.

Stavění májky na hřišti

V sobotu 27. dubna 2024 proběhl v areálu fotbalového hřiště na Záhumení již 2. ročník stavění májky.

Zápas přípravky Tlumačov - Halenkovice

TJ Halenkovice | neděle 26.05.2024, 17:00